Pro studenty pedagogiky

Naučte se hrát podle barevných not

Můžete využít tyto dvě knížky ze série Barevné klávesy nebo si i sami obarvit jakékoliv černobílé noty.

Při přípravě na zkoušku jde o čas a šetření energie. Barevné noty jsou jednodušší na pochopení a orientaci než čísla nebo písmena. Navíc se tak noty skutečně učíte. Většina začátečníků je celkem brzy schopna hrát jednoduché písničky i bez barev.

Červená nota = červená klávesa

Když si doma klavír „obarvíte“ obyčejnými samolepícími papírky, můžete hned začít hrát. Jakmile písničky dostanete trochu „do ruky“, zorientujete se i na klavíru bez nálepek.

Levá ruka hraje jenom 1 tón

Pokud se necítíte na hraní oběma rukama, což je ze začátku normální, můžete ve všech písničkách hrát levou rukou vždy jenom jeden tón. Některé písničky mají dokonce v levé ruce jenom ten jeden tón (typicky C), spousta písniček střídá tóny dva, teoreticky se celé portfolio ke zkoušce dá postavit na písničkách se třemi tóny.

Zjednodušené akordy

Teprve až když se na klavíru trochu rozchodíte, můžete začít hrát v levé ruce více tónů najednou, tedy tzv. akordy, a rozhýbat je v případné doprovodné postupy. Ve Škole hry na klavír najdete zjednodušené verze akordů, které u většiny zkoušek také „projdou“, včetně jednoduchého doprovodu Houpačka, který můžete použít ve většině písniček.

Ve Zpěvníku pro pokročilé najdete všechny akordy v plné verzi a doprovodné postupy všech obtížností.

K začátečnické zkoušce vám obvykle stačí 2 doprovodné postupy (polka nebo valčík), které najdete ve Škole hry, a které využijete pro všechny písničky v portfoliu.

Hudební teorie, křížky, béčka atd.

Ve Škole hry na klavír najdete srozumitelně vysvětlené základní hudební značky jako křížky, béčka, odrážky a také jak fungují předznamenání.

Ve Zpěvníku najdete přehled všech stupnic a akordů (viz výše), takže si je také můžete zkusit zahrát a pochopit. V poslední kapitole najdete i přehled nejčastějších kombinací akordů, takže když si např. nacvičíte dokola se opakující 4 nejčastěji používané akordy, zahrajete podle nich doprovod k až 20 populárním písničkám. Kdo se nebojí zpívat, má vyhráno.

Vyberte písničky ke zkoušce

Toto je 42 písniček z Barevných kláves, které zvládnou začátečníci. Jsou seřazené podle obtížnosti a charakteristik, které po vás mohou ke zkoušce chtít:

Rozklikněte knížku pro bližší info

Případně rovnou objednejte v jakémkoliv knihkupectví, zde přímo od nakladatele: